CLUB TRIPLES
July 11-15, 2016

PlaceholderThe Club Triples Tournament is one of several Sun City Lawn Bowls Club annual events. Recent winners can be found in the Champions link in the main menu.

The 2016 tournament is played over a 5-day period, beginning Monday and ending Friday (with no play Wednesday). The Tournament Director posts a sign-up sheet at the club "shack" prior to the event.

Day 1 - All contestants play - they are matched by random draw.
Day 2 - All contestants play - matches are determined by the day 1 draw.
Day 3 - The four teams with the highest standing play:
    - teams #1 and #4 compete
    - teams #2 and #3 compete
Day 4 - The two teams that win on Day 3 compete for the title.

Members of the Champion and Runner-Up teams each receive a medal.

The following point scoring system exists for this event:

Wins - The number of matches the player has won.
Ties - The number of matches that ended with both contestants scoring the same number of points.
Plus Points - The numerical point difference in the final score of a match. This number is limited to 10 for any match.

The twenty-four people who entered the 2016 competition were teamed by blind draw as follows:

SKIPS VICES LEADS
Micky Alexander Juanita Paisley Donna O'Brien
Lois Branom Wiley Doss Karen LaCroix *
John Derbique Peggy Cowherd Archie LaCroix *
Charlie Fox Nancy Doss Denny O'Brien
Ray Grall Bill Case Evelyn Tiel
Tony Head Sarah Case Troy Alexander
Jo Ann LaFrenais * Brenda Head Ed Malinowski
Jim Semanek Glenn Daugherty Mike LaFrenais *
* - Hemet Club



TOP HALF STANDINGS AFTER DAY 2
  Game Pts. Plus Pts.
1 Lois Branom - Wiley Doss - Karen LaCroix 4 17
2 Jim Semanek - Glenn Daugherty - Michael LaFrenais 4 13
3 Tony Head - Sarah Case - Troy Alexander 2 5
4 Jo Ann LaFrenais - Brenda Head - Ed Malinowski 2 0
Teams LaFrenais and Grall were tied in Game and
Plus Points at the end of day 2 - the tie was broken
in Team LaFrenais' favor by the number of ends won

TOP HALF DAY 2 RESULTS
12 JULY
Game
points
Plus
Points
(tie)Team Branom 2 10
(tie)Team Head 2 10
Team Semanek 2 8
Team LaFrenais 2 1
TOP HALF DAY 1 RESULTS
11 JULY
Game
points
Plus
Points
Team Grall 2 10
Team Branom 2 7
Team Semanek 2 5
Team Fox 2 1
DAY 4 RESULT - 15 JULY
Team Semanek defeats Team Branom
DAY 3 RESULTS - 14 JULY
Team Branom defeats Team LaFrenais
Team Semanek defeats Team Head